APEL dot. warunków bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczo-kominowych i wentylowania pomieszczeń
Zarząd Śląskiej Korporacji Mistrzów Kominiarskich za pośrednictwem Waszej jednostki pragnie przypomnieć wszystkim mieszkańcom o zasadach, których stosowanie i przestrzeganie ma bezpośredni wpływ na bezpieczne eksploatowanie oraz prawidłowe wentylowanie pomieszczeń.
W ostatnim okresie czasu zakłady kominiarskie otrzymują z administracji budynków coraz więcej sygnałów o nieprawidłowym funkcjonowaniu wentylacji, piecyków gazowo-kąpielowych oraz piecy grzewczych na paliwo stałe.
Według naszej oceny wynikającej z wieloletniego doświadczenia zawodowego, problemy te nasilają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, a spowodowane są niedostatecznym dopływem powietrza zewnętrznego do mieszkań.
Zgodnie z Polska Normą o wentylacji, dopływ powietrza zewnętrznego do mieszkań niezależnie od rodzaju wentylacji winien wynosić co najmniej: dla pomieszczeń kuchennych z oknem zewnętrznym wyposażonych w kuchnię gazową lub węglową – 70 m3/h, dla pomieszczeń łazienki minimum 50 m3/h oraz znaczna wielkość do spalania gazu lub węgla w urządzeniach grzewczo-kąpielowych stanowiących wyposażenie mieszkania.
Dopływ powietrza zewnętrznego do mieszkań powinien odbywać się przez otwory o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane w górnej części okna lub ponad oknem, przez okna ze skrzydłami uchylno-rozwieranym, górnym wywietrznikiem uchylnym lub górnym skrzydłem uchylnym, a przy zastosowaniu stolarki okiennej bardzo szczelnej obowiązkowe jest zamontowanie nawiewników okiennych lub ściennych, zapewniających dopływ odpowiedniej ilości powietrza określonych w Polskiej Normie o wentylacji.
Brak właściwego nawiewu powoduje osłabienie działania wentylacji a tym samym zwiększanie stężenia zanieczyszczeń powietrza, wilgoci, dwutlenku węgla, drobnoustrojów oraz występuje skraplanie się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach szyb.
Ma to bezpośredni wpływ na pogarszające się samopoczucie mieszkańców, w mieszkaniu może pojawić się pleśń i zagrzybienie oraz występują problemy ze spalaniem gazu lub innych materiałów opałowych w urządzeniach grzewczo- kominowych i zakłócenia w odprowadzaniu spalin w przewodach kominowych.
Zdarzają się przypadki, że gazowe podgrzewacze wody tzn. „Junkers” powodują zasysanie powietrza z wywiewnych kanałów wentylacyjnych lub w przewodach spalinowych powstaje tzn. odwrotny ciąg powodujący wydostanie się spalin bezpośrednio do pomieszczeń mieszkalnych, stwarzając zagrożenia tlenkiem węgla osób przebywających w mieszkaniu.
Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami o warunkach technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, użytkownik mieszkania odpowiada za napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń mieszkalnych, natomiast obowiązkiem zarządzającego jest zapewnienie odpływu, czyli sprawności przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
W ostatnim okresie czasu niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że użytkownicy mieszkań instalują wentylatory mechaniczne w kraikach wentylacyjnych kuchni i łazienki, stwarzając zakłócenia ciągu kominowego w przewodach kominowych spalinowych lub wentylacyjnych.
Przepisy z zakresu Prawa Budowlanego zabraniają stosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej w mieszkaniach wyposażonych w paleniska na paliwo stałe i ud gazowe podgrzewacze wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin do przewodu kominowego, a także w przypadku, jeżeli w obiekcie występują zbiorcze przewody wentylacyjne.
Stosowanie wentylatorów mechanicznych w w/w przypadkach może powodować przedostanie się spalin z przewodów spalinowych do pomieszczeń mieszkalnych, powoduje zagrożenie utraty zdrowia lub życia osób.
Niekorzystny wpływ na ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych, spalinowych i dymowych ma coraz częściej występujący fakt niedogrzania mieszkań, w szczególności tam, gdzie zainstalowane są podzielniki ciepła, ponieważ dla zapewnienia prawidłowego ciągu w przewodach wentylacyjnych istotną rolę odgrywa różnica temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz mieszkania.
Nadmierne uszczelnienie mieszkania wbrew pozorom nie wpływa na uzyskanie oszczędności na kosztach ogrzewania, lecz odwrotnie, przy słabo działającej wentylacji z mieszkania nie jest odprowadzana para wodna, a powietrze o dużej wilgotności potrzebuje znacznie więcej ciepła do osiągnięcia pożądanej temperatury.
Szereg mieszkańców stwarza zagrożenie zalepiając lub zamurowując kratki wentylacyjne wywiewne lub zasłaniając kraiki nawiewne usytuowane w dolnej części drzwi łazienkowych.
Wszystkie wymienione czynniki mają negatywny wpływ na prawidłowość funkcjonowania przewodów kominowych, a nieprzestrzeganie wytycznych z zakresu wentylowania pomieszczeń może być przyczyną tragedii ludzkich.
Powyższe opracowanie oparte jest na ustawie „Prawa Budowlanego” — Dz.U.Nr. 89 z dn. 7.07.1994 z późniejszymi zmianami oraz wydanymi do Ustawy przepisów wykonawczych i Norm przedmiotowych.
Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego
40-035 Katowice, ul. Jagiellońska 4/7 tel. 32 2518-880